Home » Zioła i przyprawy

Dziewanna

7 lutego 2010 31 odsłon brak komentarzy Print This Post Email This Post

Syrop wykrztuśny z dziewanny
7 g suchego kwiatu dziewanny, 7 g suchego korzenia prawoślazu, 1i 1/2 szklanki wody, 20 dag cukru.
Zioła zalać wodą i gotować przez 20 minut, po czym dodać cukier i odparować aż do otrzymania gęstego syropu. Podaje się syrop po łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia.

Napar na kaszel
1 łyżka kwiatu dziewanny, ziela tymianku i kwiatu podbiału (w równych częściach) na szklankę wrzątku.
Pije się go co 2 godziny po 1/4 szklanki.

Jako roślina lecznicza była znana już w starożytności. Jako leku używano różnych jej części. Korzeń w postaci proszku lub „warzony w trunku” dobry był na płuca i przy biegunce. Używany był również jako środek przeciw robakom. Na bóle zębów polecano „korzeń ciepły w ustach trzymać”, a pokrojony i w occie gotowany dawał wywar do płukania. Na brodawki zaś wcierano sok z liści i kwiatów, a wywar z nich stosowano przy stanach zapalnych oczu.

Wszelkie oparzenia leczono przykładając świeże liście tej rośliny, a zmęczone długim chodzeniem nogi kąpano w wywarze z kwiatu dziewanny i liści babki. Uważano również, iż przykładanie liści moczonych w occie leczy wrzody, wszelkie fistuły, a nawet wola na szyi. Było i tak, że sok z rozgniecionych kwiatów podawano w winie, nawet przeciw dżumie. Suchy proszek z tej rośliny miał działać skutecznie jako zasypka przy pękaniu sutek u karmiących matek, po uprzednim zwilżeniu ich sokiem z marchwi. Z kwitnienia dziewanny przepowiadano także pogodę na najbliższą zimę. Jeżeli kwiaty były duże i pokrywały prawie całą łodygę, wróżyło to silne mrozy i opady śniegu, a gdy drobne i nieliczne – zwiastowało zimę łagodną i bezśnieżną.

Kwiat dziewanny ma działanie wykrztuśne, zmiękczające, przeciwskurczowe i napotne. Stosowany jest głównie w stanach zapalnych dróg oddechowych oraz przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, przy kolce żołądkowej, a także w chorobach wątroby i śledziony. Zewnętrznie w postaci okładów przy chorobach skórnych i nerwobólach.

W warunkach domowych używa się najczęściej kwiatu dziewanny w formie naparu w nieżytach oskrzeli, kaszlu, chrypce i duszności. Parzy się w tym celu łyżkę stołową kwiatu na szklankę wrzątku, pozostawiając napar pod przykryciem przez 20 minut, a następnie po przecedzeniu pije się 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Takiego naparu z dodatkiem mleka i miodu można używać przy astmie i duszności, a także płukać nim gardło i jamę ustną przy anginie.


1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (nie oceniano)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz!

Możesz także włączyć powiadamianie o komentarzach w formie kanału RSS.

*